My Cart
Your Cart 0

    Your cart is empty.

  • Total (Amount) ₹0.00
NCERT · Class 4 · EVS

Chapter 5: Anita and the Honeybees

Practice each question, then open the answer or worked solution.

Find out

Textbook page 44 · 3 questions
Q1Written answer

Anita and others in her village get Rs.35 for one kilogram of honey. How much does one kilogram of honey cost in your town?

Show solutionHide solution
Worked solution

One kilogram of honey costs Rs 345 in my town.

Q2Written answer

What are the different colours of honey that you have seen?

Show solutionHide solution
Worked solution

Golden and brown are the different colours of honey I have seen.

Q3Written answer

Is honey used in your house? What is it used for?

Show solutionHide solution
Worked solution

Yes, honey is used in my house as a sweetener in foods. I eat honey with bread. Also, my father takes one tablespoon of honey every morning to keep him healthy.