My Cart
Your Cart 0

    Your cart is empty.

  • Total (Amount) ₹0.00
NCERT · Class 3 · Maths

Chapter 6: Fun with Give and Take

Practice each question, then open the answer or worked solution.

PRACTICE TIME (2)

5 questions
Q1Written answer

Indu’s pencil is 15 cm long. Jyoti’s pencil is 8 cm long. Whose pencil is longer? How much longer?

Show solutionHide solution
Worked solution

Indu’s pencil is longer than Jyoti’s.

15 – 8 = 7 cm longer.

Q2Written answer

Ask your Papa or Mummy

Price of 1 kilogram salt –

Price of 1 kilogram sugar –

Which one is more costly? How much more does it cost?

Show solutionHide solution
Worked solution

Do as directed.

Q3Written answer

Ajay cooked chapatis in 25 minutes. Then he made daal in 15 minutes. How much time did he take to cook both things?

Show solutionHide solution
Worked solution

Time he took to cook both the things= 25 + 15 = 40 minutes.

Q4Written answer

Chanchal sells school sweaters. In 2 days she sold some red, blue and grey coloured sweaters.

Class 3 Maths Chapter 6 - 13

Look at the above and answer the following:

Sweaters sold on the first day:

Sweaters sold on the second day:

(a) How many grey sweaters did Chanchal sell in 2 days?

(b) Did she sell more red sweaters than blue sweaters in 2 days?

(c) How many red and grey sweaters did she sell on the first day — more than 120 or less than 120?

(d) How many sweaters in all did she sell on the second day — more than 140 or less than 140?

Show solutionHide solution
Worked solution

(a) 74 + 89 = 163 grey sweaters sold in 2 days.

(b) Number of red sweaters sold in two days: 78

Number of blue sweaters sold in two days: 89

No, she sold more blue sweaters in 2 days.

(c) Red sweaters sold on the first day: 38

Grey sweaters sold on the first day: 74

Total = 38 + 74 = 112

She sold less than 120 sweaters on the first day.

(d) She sold 152 sweaters on the second day, i.e., more than 140 sweaters.

Q5Written answer

Sangeeta went to the market with her grandpa.

She looked at the prices and said to her grandpa —

(a) Ghee is Rs 102 rupees costlier than biscuits.

(b) Price of oil and ghee altogether is more than Rs 200.

(c) Price of ghee and 10 kg rice is less than Rs 300.

(d) Oil costs Rs 40 more than a pack of biscuits.

Is Sangeeta right?

Can you find this without using paper and pencil?

Show solutionHide solution
Worked solution

(a) Cost of Ghee = Rs 127

Cost of Biscuits= Rs 25

Amount by which Ghee is costlier than biscuit = 127 – 25 = 102

Thus, Sangeeta is correct.

(b) Price of Ghee = Rs 127

Price of Oil = Rs 70

  • 127 + 70 = Rs 197

So, Sangeeta is wrong in saying that the price of ghee and oil altogether is more than 200.

(c) Price of Ghee = Rs 127

Price of 10 kg Rice = Rs 150

The sum is Rs 277, which is less than 300.

Hence, Sangeeta is correct.

(d) Cost of biscuits= Rs 25

Cost of Oil = 70

No, the difference between the prices is Rs 45.

So, Sangeeta is incorrect.

Yes, we can do the calculations without using paper and pencil.