My Cart
Your Cart 0

    Your cart is empty.

  • Total (Amount) ₹0.00
NCERT · Class 4 · Maths

Chapter 6: The Junk Seller

Practice each question, then open the answer or worked solution.

Questions

21 questions
Q1Written answer

Question: 1

(a) What about you? Do you also find Maths difficult?

(b) What is the most difficult thing in your Maths book?

(c) What do you think is the easiest lesson?

Show solutionHide solution
Worked solution

(a) No, Maths is not difficult if it is practised well.

(b) All the topics are easy for me

(c) It depends on the practice. The more you practice, the more it will be easy.

NCERT book Page No: 61

Find out: how much for a cup of tea?

Q2Written answer

Question: 2

Ask people and find out the cost of a cup of tea

(a) At a tea stall.

(b) At a hotel.

Show solutionHide solution
Worked solution

(a) The cost of tea at a tea stall is Rs 5.

(b) The cost of tea at a hotel is Rs 10.

Q3Written answer

Question: 3

(a) If a person who runs a tea stall earns Rs 30 in a day, how much will he earn in 10 days?

(b) And in a month?

Show solutionHide solution
Worked solution

(a) Earning in a day = Rs 30 × 1

Hence, earnings in two days will be = Rs 30 × 2

Earnings in 3 days will be = Rs 30 × 3

Earnings in 10 days will be = Rs 30 × 10

= Rs 300

(b) In a month, there are 30 days.

If earning in a day costs Rs 30,

Then, earnings in 30 days will cost = Rs 30 × 30

= Rs 900

Q4Written answer

Question: 4

Find out: what is a loan?

(a) Have you ever heard of someone taking a loan? For what?

(b) How much loan was taken?

(c) How much money was paid back?

Show solutionHide solution
Worked solution

(a) Yes, I heard of a person who took a loan for his son’s education.

(b) He took Rs 1,00,000.

(c) The money paid back by him after one year is Rs 1,50,000.

NCERT Solutions Mathematics Class 4 Chapter 6 - 3

Q5Written answer

Question: 5

Who has to pay back more – Hariya or Babu?

Show solutionHide solution
Worked solution

Answer: For six months, Hariya should pay Rs 51.

Total money paid by Hariya = Rs 51 × 6

= Rs 306

But Babu pays Rs 360 after six months. Hence, Babu pays more money than Hariya.

NCERT book Page No: 62

NCERT Solutions Mathematics Class 4 Chapter 6 - 4

Q6Written answer

Question: 6

How much does Kiran earn from 9 rickshaws in a day?

Show solutionHide solution
Worked solution

Answer: From 1 rickshaw, she earns = Rs 20

So, from 2 rickshaws, she earns = Rs 20 × 2 = Rs 40

Similarly, from 9 rickshaws, she earns = Rs 20 × 9

= Rs 180

Q7Written answer

Question: 7

For 10 rickshaws, she will get Rs 20 × 10 = Rs 200

So, for 9 rickshaws, she will get Rs 200 – _______ = _______

Show solutionHide solution
Worked solution

Answer: For 9 rickshaws, she will get Rs 200 – 20

= Rs 180

NCERT book Page No: 63

Q8Written answer

Question: 8

In a week, how much does Kiran earn from one rickshaw?

Show solutionHide solution
Worked solution

Answer: We know in a week, there are 7 days.

Money earned by Kiran in a day = Rs 20

Hence, money earned by Kiran in a week from one rickshaw = Rs 20 × 7

= Rs 140

Q9Written answer

Question: 9

Do it mentally and write the answers.

NCERT Solutions Mathematics Class 4 Chapter 6 - 5

Show solutionHide solution
Worked solution

2 × 6 = 12

20 × 6 = 120

2 × 60 = 120

3 × 42 = 126

4 × 80 = 320

4 × 81 = 324

9 × 25 = 225

31 × 9 = 279

How Much to Pay for this Junk?

Kiran has bought some junk from junk collectors

Q10Written answer

Question: 10

How much will Kiran pay for 31 kg newspaper?

Show solutionHide solution
Worked solution

Answer: 1 kg newspaper cost = Rs 5

31 kg newspaper cost = Rs 5 × 31 = Rs 155

Hence, the cost of 31 kg newspaper is Rs 155.

NCERT book Page No: 64

NCERT Solutions Mathematics Class 4 Chapter 6 - 6