My Cart
Your Cart 0

    Your cart is empty.

  • Total (Amount) ₹0.00
NCERT · Class 4 · Maths

Chapter 11: Tables and Shares

Practice each question, then open the answer or worked solution.

Chapter activities

27 questions
Q21Written answer

Meera made 204 candles to sell in the market. She makes packets of 6. How many packets will she make? If she packs them in packets of 12, then how many packets will she make?

Show solutionHide solution
Worked solution

Ans: Number of candles made by Meera$ = 204$

Number of candles in each packet =$ = 6$

Total number of packets of candles $ = 204 \div 6 = 34$

$\;\;34\\6)\overline{204}\\\;-18\\ \;\;\;\; \overline{24}\\\;-24\\  \;\;\;\;\;\;\overline{0}$

Thus, 34 packets are required for 204 candles. 

If Meera packs 12 candles in each packet then number of packets required for 204 candles 

$ = 204 \div 12 = 17$

$\;\;17\\12)\overline{204}\\\;-12\\ \;\;\;\; \overline{84}\\\;-84\\  \;\;\;\;\;\;\overline{0}$

Thus, Meera will be needing 17 packets to pack 204 candles with each packet containing 12 candles.


Q22Written answer

On Sports Day, 161 children are in the school playground. They are standing in 7 equal rows. How many children are there in each row?

Show solutionHide solution
Worked solution

Ans: Students present in the playground$ = 161$

Number of rows$ = 7$

If the number of students are equal in each row then the number of students in each row 

$ = 161 \div 7 = 23$

$\;\;23\\7)\overline{161}\\\;-14\\ \;\;\;\; \overline{21}\\\;-21\\  \;\;\;\;\;\;\overline{0}$

Thus, In each row there are 23 students.


Q23Written answer


8 packets of rakhis


There are 8 packets of rakhis. Each packet has 6 rakhis in it. Your question:

Show solutionHide solution
Worked solution

Ans: Number of Rakhis in each packet $ = 6$

Total number of packets$ = 8 \times 6 = 46$

Thus, there are a total of 46 rakhis in 8 packets. 

My question: How many rakhis are there in total?


Q24Written answer


10 packets of sugar


There are 10 packets of sugar. Saurabh paid 110 rupees for all the packets. Your question:

Show solutionHide solution
Worked solution

Ans: Cost of 10 packets of sugar = Rs 110 $ = Rs110$

Cost of one packet of sugar $ = Rs110 \div 10 = Rs11$

Thus,the cost of each packet of sugar is Rs 11. 

What is the cost of 1 packet of sugar?


Q25Written answer


35 students in 7 rows


There are 35 students in 7 rows. Each row has the same number of students. Your question:

Show solutionHide solution
Worked solution

Ans: Total number of students $ = 35$

Total number of row $ = 7$

If the number of students are equal in all the rows then each row has 

$ = 35 \div 7 = 7$students. 

Thus, there are 7 students in each row. 

How many students are there in each row?


Q26Written answer

Hari, Seema, Chinku and Lakshmi are going to Guwahati. The cost of one rail ticket is Rs 62.


Hari, Seema, Chinku and Lakshmi visiting Guwahati


Your question :

Show solutionHide solution
Worked solution

Ans: Cost of one ticket $ = Rs62$

Number of people $ = 4$

Total cost of the ticket $ = Rs62 \times 4 = Rs248$

What is the total cost of the rail tickets?


Q27Written answer

One metre of cloth costs Rs 20. Lalbiak bought some cloth and paid Rs 140.


Lalbaik buying cloth


Show solutionHide solution
Worked solution

Ans: Total amount paid by Lalbiak$ = Rs140$

Cost of 1 metre of cloth $ = Rs20$

Total number of metres of cloth bought $ = Rs140 \div 20 = Rs7$

Thus, Lalbaik bought 7 metres of clothes for Rs 140. 

How many metres of cloth did Lalbiak buy?